FAQ pytania i odpowiedzi
Najczęściej zadawane pytania
Tatuaż i tatuowanie, ważne FAQ czyli istotne pytania i odpowiedzi dotyczące zjawiska tatuażu.
Masz obawy? Nie wiesz co i jak?
Tutaj wszystkiego się dowiesz.
Krótka odpowiedź brzmi “TAK, ale dla każdego w różnym stopniu”.
Należy zauważyć, że igła do tatuażu nie wchodzi głęboko pod skórę i wykonuje około 10-15 ukłuć na sekundę.
Istnieje wiele legend i opowiadań wokół tego sformułowania. Ktoś stwierdzi, że to piekielny ból, ktoś mówi, że prawie zasnął podczas tatuowania. Ktoś mdleje, ponieważ spada poziom cukru we krwi lub pozwala strachowi się nad sobą zapanować. Są miejsca bardziej lub mniej bolesne.
Jest to wyjątkowo osobiste doświadczenie, na odczuwanie którego ma wpływ wiele czynników.
By zmniejszyć ból podczas zabiegu przyjdź najedzony, wypoczęty. Postaraj się przed tatuowaniem 2-3 dni jeść dużo owoców i witamin. Jeśli z zasady boisz się widoku krwi i igieł, to oczywiście nie będzie łatwo. Jeśli jednak wybierzesz miejsce na ciele, w kierunku którego nie będziesz musiał patrzeć podczas samego procesu, powinno udać ci się nieco zmniejszyć ten strach. Igła porusza się w górę i w dół, przesuwając tusz trochę poniżej powierzchni skóry. Uszkodzenie skóry jest znikome, a u wielu osób nie dochodzi nawet do lekkiego krwawienia.
Na początku proces gojenia może wydawać się skomplikowany. Zdecydowanie odradzam poszukiwania „złotych środków” w internecie. Bazując na wieloletnim doświadczeniu powiem Ci jak pielęgnować Twoją nową ozdobę.
Tatuaż jest otwartą raną i tak należy go traktować. Podczas pielęgnacji świeżego tatuażu pamiętaj o umyciu rąk mydłem naturalnym lub płynem do higieny intymnej! Proces gojenia jest zależny od miejsca na ciele, fizjologii a nawet od warunków atmosferycznych.
- Nałożoną folię przez tatuażystę noś od 24h do max 6 dni jeśli nie występują żadne niepokojące objawy (podrażnienie w kształcie opatrunku, wysypka, silne pieczenie).
- Po zdjęciu folii umyj dokładnie świeżo wykonany tatuaż w letniej wodzie używając łagodnego mydła o neutralnym pH (biały jeleń lub mydło do higieny intymnej). Następnie osusz delikatnie umyty tatuaż papierowym ręcznikiem jednorazowym (unikaj mocnego wycierania, aby dodatkowo nie podrażniać skóry). Nałóż maść na umyty i wysuszony tatuaż.
- W pierwszym tygodniu smaruj tatuaż 3-4 razy dziennie oraz przemywamy tatuaż przed każdym posmarowaniem, w drugim tygodniu 2-3 razy dziennie, w trzecim tygodniu 1-2 razy na dzień. Delikatnie masuj i poczekaj do wchłonięcia. W przypadku pojawienia się strupków nie należy ich drapać ani skubać.
- Nie nakładaj zbyt grubej warstwy maści, ponieważ tatuaż potrzebuje dostępu tlenu, który przyspiesza proces gojenia. Maść należy stosować, przez 3 tygodnie, aż tatuaż całkowicie się wygoi.
Po 3 tygodniach zalecam używać specjalnego masła lub balsamu do pielęgnacji tatuażu. Dzięki temu tatuaż będzie miał dłuższą żywotność i nasycenie pigmentu będzie bardziej wyraziste. - Po kilku dniach z tatuażu zacznie schodzić naskórek. Jest to zupełnie normalny proces podczas którego będziesz odczuwać uporczywe swędzenie. Będzie kusiło, aby podrapać i złagodzić nieprzyjemne uczucie, ale dla dobra procesu gojenia musisz się od tego powstrzymać 🙂
Z czasem swędzenie ustąpi, a sam tatuaż wejdzie w ostatnią fazę gojenia – możesz smarować go kremem jeszcze przez okres od 2 do 4 tygodni od momentu wykonania.
WAŻNE: Do momentu wygojenia tatuażu:
– unikaj basenu i długich kąpieli,
– unikaj solarium i opalania się na słońcu,
– nie narażaj się na warunki, w których przez kilka dni nie możesz wziąć prysznica,
– nie drap miejsca ze świeżym tatuażem, bo jedyne co zrobisz to wydłubiesz tusz i zostanie dziura,
– najlepiej w ogóle go nie dotykaj kiedy akurat go nie smarujesz ;P
72 godziny po wykonaniu tatuażu nie spożywaj alkoholu. Przez okres ok. 1 miesiąca unikaj basenu, sauny, solarium, siłowni, oraz moczenia tatuażu (długie kąpiele itp.). W okresie regeneracji skóry staraj się również unikać ostrego słońca. Po wygojeniu, w razie konieczności stosuj krem z wysokim filtrem.
Tatuaż już po miesiącu od wykonania zmatowieje, a wraz z czasem będzie tracił na intensywności koloru oraz ostrości linii – stając się coraz bardziej integralną częścią Twojego ciała, wtapiając się w nie.
Jeśli chcesz, aby Twój tatuaż przez jak najdłużej wyglądał świeżo, ostro i wyraźnie – unikaj przede wszystkim promieni słonecznych. Aby to robić – nie opalaj się nadmiernie lub używaj na tatuaż miejscowo kremu do opalania z filtrem UV50. W specjalistycznych sklepach oraz w studiach znajdziesz specjalne sztyfty z takim filtrem.
Nieszczególnie natomiast musisz przejmować się zadrapaniami, stłuczeniami czy przecięciami – jeśli nie są bardzo głębokie, to tatuaż na nich wcale nie ucierpi i po wygojeniu się rany pozostanie niezmieniony.
Cena wykonania tatuażu zależy od jego stylu, kolorów i przede wszystkim wielkości i czasu potrzebnego do jego wykonania.
Długość sesji jest zależna od stylu, kolorów i wielkości tatuażu. W przypadku małych tatuaży sesja może zająć godzinę, a w przypadku niektórych tatuaży potrzebne będzie nawet kilka sesji po kilka godzin.
3 dni przed wykonaniem jak i 3 dni po wykonaniu tatuażu nie można pić alkoholu.
Alkohol znacznie wydłuża gojenie nowej dziary i zdarza się, że negatywnie wpływa na sam proces gojenia. Dodatkowo alkohol powoduje, że skóra jest bardziej narażona na wszelkie infekcje.
Jasne! Stawiam na autorskie projekty, które tworzę na podstawie dostarczonych przez Was informacji. Twój pomysł i odrobina zaufania w połączeniu z moim warsztatem na pewno zaowocuje świetnym, niepowtarzalnym tatuażem, który z radością wykonam, a dla Ciebie będzie on piękną ozdobą na całe życie.
Przed dokonaniem covera istniejącego już tatuażu sugeruje się najpierw przejść kilka sesji laserowego usuwania tatuażu.